تاریخچه رسانه های اجتماعی

 

نخستین پلات فرم های امروزه رسانه های اجتماعی بسیار شبیه به يوزنت بودند، که بوسیله دانشجویان ارشد دانشگاه دوک با نام های جیم الیس و تام تراسکات در سال (۱۹۷۹) ایجاد شد. کاربران می توانستند مقالات را بفرستند، که هر کدام در “گروههای خبری” خاصی بر حسب موضوع بحث سازماندهی شده بودند ارسال كنند. دیگر کاربران می توانستند برای گروه های خبری مطالب جذاب را به اشتراک بگذارند: بعضی اوقات تعدادی از افراد برای مقالاتي كه خوانده بودند نظراتی می فرستادند. بر خلاف یک تابلو اعلانات یا انجمن های آنلاین که دارای یک مدیر یا هسته مرکزی بودند، يوزنت مجموعه ای از سرور های جدا بوسیله سازمان های متفاوت و “آی اس پی ” هاي متفاوتي بود، که موضوعات و مقاله های گوناگون را با یکدیگر داد و ستد می کردند.

رشد رسانه های اجتماعی به موازات توسعه روز افزون تکنولوژی کامپیوتر و فن آوری اینترنت بود. هنگامیکه در دهه (۱۹۹۰) اکثر کاربران اینترنت از اتصالات با شماره گیری و با سرعت ۵۶ کیلو بایت بهره می بردند، ظرف ۱۰ سال بعد فن آوری دي اس ال و اینترنت کابلی در دسترس قرار گرفت و این فن آوری سرعت اینترنت را هزاران بار افزایش داد.

ناپستر در سال (۱۹۹۹) توسعه پیدا کرد، و به کاربرانش اجازه به اشتراک گذاری هر چه سریعتر فایل های رسانه ای همچون موزیک و فیلم با دیگر اعضا را داد.

ویکیپدیا در سال (۲۰۰۱) پایه گذاری شد و در ادامه به پایگاه و منبعی از به اشتراک گذاری اطلاعاتی کاربران تبدیل گردید.

سال (۲۰۰۳تا ۲۰۰۴) برای رسانه های اجتماعی بسیار حائز اهمیت بود با بوجود آمدن سایت هایی همچون: مای اسپیس، دلیشس، سکند لایف، و فیسبوک، سایت اشتراک گذاری تصاویر فلیکر بوجود آمد و یوتیوب سایت اشتراک گذاری فیلم در سال (۲۰۰۵) به مرحله ظهور رسید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>