انتخاب رنگ برای برند تجاری

رنگ برند تجاری در حقیقت به آن محصول یا برند شخصیت می‌دهد. این نتیجه پژوهش «هیجان رنگ قرمز و آبی» است (یک مثال شفاف برند موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون است که مشتریان آن معمولاً افرادی تنومند و خونسرد هستند. درواقع نام و رنگ برند همخوانی دارد).
پژوهش‌های دیگری نشان داده است که مغز انسان برندهای قابل‌تشخیص را بیشتر به خاطر می‌سپارد و به همین دلیل است که انتخاب رنگ صحیح برای برند متناسب با محصول اهمیت بالایی دارد. از سوی دیگر انتخاب رنگی که برند را از دیگر رقبا متمایز کند می‌تواند تأثیر برند را دوچندان کند (برای مثال اگر همه‌ی رقبا از رنگ آبی برای برندینگ استفاده کرده‌اند، رنگ بنفش را به‌عنوان وجه تمایز برای برند خود انتخاب کنید).
محققان معتقدند انتخاب رنگی که بتواند بیشترین واکنش مصرف‌کنندگان را به محصول جلب کند به‌مراتب مهم‌تر از خودرنگ است. بنابراین اگر طرفداران موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون باراندن این محصول به دنبال شخصیت تنومند و زمخت هستند، انتخاب رنگ صورتی یا رنگ‌های لوکس برای برند این محصول انتخاب درستی نخواهد بود.
بر اساس پژوهش جنیفر آکر، روان‌شناس و استاد دانشگاه استنفورد، رنگ‌ها پنج شخصیت هسته‌ای یک برند را بیان می‌کنند. یک برند می‌تواند یکی از پنج شخصیت زیر را داشته باشد:
۱٫ خلوص، خانگی، صادق، واقعی، شاد
۲٫ هیجان، جسارت، باروحیه، تخیلی، به‌روز
۳٫ شایسته، قابل‌اعتماد، مسئول، قابل‌اتکا، کارآمد
۴٫ پیشرفته، پرزرق‌وبرق، نمایشی، جذاب، رمانتیک
۵٫ استحکام، سرسخت، قوی، تنومند، زمخت
برندهای تجاری می‌توانند تلفیق دو صفت از صفت پنج مذکور باشند، اما عمدتاً برندها بر یکی از پنج صفت بالا تمرکز می‌کنند. برندهای لباس و مد بر جذابیت و برند خودروبر استحکام دلالت دارند.
از سوی دیگر پژوهش‌ها نشان داده است هر فرد از هر رنگ یک درک شخصیتی دارد. برای مثال رنگ قهوه‌ای در ذهن برخی یادآور استحکام، رنگ بنفش یادآور پختگی و رنگ قرمز نماد هیجان است. برند تجاری مشخصاً باید رنگی داشته باشد که نماد ماهیت آن محصول باشد، این واقعیت توسط اغلب پژوهش‌ها به اثبات رسیده است. برای مثال رنگ قهوه‌ای شاید نماد سرسختی باشد، اما از سوی دیگر یادآور رنگ شکلات است و شاید اشتهاآور نیز باشد. بنابراین رنگ‌ها به طبع آن تأثیری که در ذهن افراد می‌گذارند می‌توانند کاربردهای متفاوت داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>