ضرورت بندسازی یا برندینگ چیست؟

یک برند، نخستین و احتمالاً بزرگ‌ترین توصیف یا «ظاهر» یک محصول، یک خدمت است. تمام برندها، معمولاً تصویری از یک شرکت را تداعی می‌کنند؛ چه فرهنگی، چه زبانی، یا شخصی. نام تجاری یا برند باید با دقت انتخاب شود، زیرا اطلاعات مهمی را به سهامداران یا ذی‌نفعان انتقال می‌دهد.
این موضوع به‌ویژه در مورد برندهایی که قصد دارند فرای مرزهای جغرافیایی و فرهنگی بروند، بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. درواقع برند یا نام تجاری تنها یک نام یا نماد گرافیکی (لوگو) برای یک شرکت نبوده و تمامی فعالیت‌های شرکت را در تمامی سطوح مختلف دربرمی گیرد و نهایتاً در قالب یک نام تجاری عرضه می‌شود. به بیانی دیگر تمام آنچه در ذهن مدیران، کارکنان، شرکا و درنهایت مشتریان یک شرکت شکل می‌گیرد، در تعامل با یکدیگر تشکیل‌دهنده برند بوده و در ذهن و ضمیر مشتریان جای می‌گیرد.
باید بدانیم که امروز ارزش برند برخی از معروف‌ترین شرکت‌های بین‌المللی به میلیاردها دلار می‌رسد. این ارزش با شعار و تبلیغ به دست نیامده، بلکه حاصل ارائه خدمات و محصولات باکیفیت و ارزش‌گذاری معقول و ثبات در حفظ سطح خدمات، نوآوری‌ها و عمل به خواست مشتریان است.
داشتن یک برند قوی کمکی است به شرکت تا خود را در بازار متمایز نشان دهد و توانایی ارضای نیازهای مشتریان را به‌صورت منحصربه‌فرد داشته باشد. با افزایش رقابت در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، داشتن یک برند، یک انتخاب نیست، بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای شرکت است.
برند اساساً تعهد فروشنده در به انجام رساندن مجموعه خاصی از مزایا، ویژگی‌ها و خدمات به خریداران و حتی ذی‌نفعان (اعضای شرکت) است. تجربه‌ای که مصرف‌کننده با انتخاب در مصرف برندی خاص دریافت می‌کند، مزایای کاربردی و نمادینی است که در ادبیات تجربی و تئوریکی بر این دو نوع مطلوبیت، تأکید شده است.
اگر بخواهیم ارزش برند سازی و تأثیر آن را در خدمات برشماریم، برند آن چیزی است که مشتری اقدام به خرید و پرداخت بهای آن می‌کند. روشن است که این به معنای امکان پرداخت هزینه‌های بالاتری از ارزش واقعی خدمات در قبال دریافت احساس بهتر از طریق در اختیار داشتن برندی معتبرتر توسط مشتری است. به‌عبارت‌دیگر، برند ارزش‌افزوده سرویس ارائه‌شده به مشتری در مقابل قیمت واقعی آن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>