استارت آپ های موفق دنیا

استارت‌آپ‌ها در سال جاری توفان بزرگی در صنعت فناوری به‌پاکرده‌اند. استارت‌آپ‌ها در حوزه‌های مختلف کاری به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافته‌اند و تحولات چشمگیری را ایجاد کرده‌اند. اریک اشمیت، رئیس هیات مدیره آلفابت به برخی ویژگی‌های استارت‌آپ‌های موفق اشاره کرده است. او می‌گوید: «یک شرکت خوب با استفاده از اندروید، iOSو یادگیری ماشینی، از جمعیت عموم مردم اطلاعات جزئی و معمولی دریافت می‌کند و از این اطلاعات چیزی یاد می‌گیرد.» او در این باره مثال جالبی را مطرح می‌کند: «می‌توان برای تشخیص یک مشکل پوستی، به سراغ متخصصان پوست متعددی رفت و با پرداخت یک دلار به هر پزشک، از آنها خواست نمونه پوست را بر اساس تشخیص خود دسته‌بندی کنند، وی ادامه داد که سپس با استفاده از یادگیری ماشینی می‌توان بر اساس اطلاعات به دست آمده، سامانه‌ای برای تشخیص بیماری‌های پوستی ساخت که بتواند با استفاده از عکس سلول پوستی، بیماری را تشخیص دهد. سپس می‌توان این خدمات را به متخصصان پوست فروخت. چون این نوع تشخیص از تشخیص انفرادی هر یک از آنها به‌صورت جداگانه دقیق‌تر است. این الگو، یعنی جمع سپاری اطلاعات، یادگیری از آن و فروش نتیجه، برای تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ ۱۰۰ میلیارد دلاری شانس بسیار زیادی دارد. اگر من بتوانم از کاربرانم چیزی یاد بگیرم و نتیجه‌ای را بفروشم که از دانش هر یک از آنها برتر باشد، همه برنده خواهند بود.» به منظور شناسایی و انتخاب تعدادی از استارت‌آپ‌های موفق از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان خواسته‌ایم ضمن ارزیابی آخرین تحولات حوزه فناوری، جذاب‌ترین و موفق‌ترین استارت‌آپ‌ها را معرفی کنند. آنها در نهایت لیست زیر را ارائه کردند که شامل طیف مختلف استارت‌آپ‌ها است که با به کارگیری تکنیک‌های گوناگون سعی در ایجاد تحول در تکنولوژی‌های مالی، کشاورزی، امنیت سایبری، حمل و نقل دریایی بین‌المللی و… دارند.

۱٫Exabeam  ریشه‌کنی هکرهای جاسوسی

میزان سرمایه‌گذاری: ۳۵ میلیون دلار

Exabeam  رفتار انسانی را در شبکه بررسی می‌کند تا از هک شدن و تخریب سیستم‌های شما از سوی افراد جلوگیری کند. سهولت در استفاده از نرم‌افزار Exabeam  و هم‌چنین تحلیل رفتار کاربر در فضای مجازی که ضریب آسیب‌پذیری وی را مشخص می‌کند، از جمله قابلیت‌های این مجموعه است. این شرکت در یافتن تهدیدهای شبکه، رویکردی علم-داده (data science) دارد و به همین دلیل می‌تواند بسیار موفق عمل کند.

  1. Viptela راهی بهتر برای مدیریت شبکه‌ها

میزان سرمایه‌گذاری: ۱۰۸٫۵ میلیون دلار

Viptela نام استارت‌آپی است که از سوی شرکت Eschenbach آلمان طراحی شده و با سرمایه‌ ۱۰۸ میلیون دلار، تلاش دارد تا به‌عنوان نرم‌افزاری در سیستم ابر (Cloud)، شرکت‌ها را برای مدیریت بهتر شبکه‌های رایانه‌ای و ارتقای امنیت کمک کند. ۱۰ درصد کل هزینه‌ شرکت‌ها در زمینه‌ تله‌کام، در بخش امنیت شبکه‌ها و لوازم این عرضه سرمایه‌گذاری می‌شود. WAN تولید شده‌ از سوی شرکت Viptela دارای یک نرم‌افزار تعریف شده‌ داخلی است که اگر آن را با MPLSهای قدیمی جایگزین کنیم، علاوه بر اثربخشی بیشتر شبکه، تا حدود ۵۰ درصد هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

۳٫Domino Data Lab  هوش مصنوعی ابزار توسعه علم داده

میزان سرمایه‌گذاری: ۵/ ۱۰ میلیون دلار

این شرکت در زمینه‌ هوش مصنوعی مشغول به کار است و برای توسعه فعالیت فروش افرادی که در زمینه فروش محصول و خدمات کار می‌کنند، فعالیت دارد. فعالیت Domino Data Lab مربوط به مدیریت سیستم‌ها در فضای ابری است. این نرم‌افزار در واقع یک سیستم جامع ثبت داده‌ها بر پایه‌ GitHub است که طی ۱۰ سال آینده با گسترش Data science این استارت‌آپ نامی مطرح در این صنعت خواهد بود.

  1. Clari هوش مصنوعی که به فروشندگان کمک می‌کند

میزان سرمایه‌گذاری: ۲۶ میلیون دلار

این شرکت در زمینه‌ هوش مصنوعی مشغول به کار است و برای توسعه فعالیت فروش افرادی که در زمینه فروش محصول و خدمات کار می‌کنند، فعالیت دارد. استارت‌آپ کلاری، مجموعه‌ای است که تلاش دارد تا تحلیل‌های به روز و مصور و چند رسانه‌ای را برای پیش‌بینی فروش ارائه دهد. این نرم‌افزار به سمت ایده سیستم‌های مشارکتی (system of engagement) در فضای رایانش ابری حرکت دارد و تلاش دارد تا افراد را در کارهای مختلف فروش، بهره‌ورتر از قبل کند. هر اندازه به این اپلیکیشن و نرم‌افزار اطلاعات بهتری داده شود، قدرت تصمیم‌گیری و تحلیل اطلاعات آن افزایش خواهد یافت.

  1. World View ارسال بالون‌ها به استراتوسفر

میزان سرمایه‌گذاری: ۱۵٫۲۵ میلیون دلار

استارت‌آپ World View بالون‌هایی به جو کره‌ زمین ارسال می‌کند تا تصاویر مختلفی دریافت کند. عکاسی هوایی (Space  Photography) تا گردشگری فضایی (Space Tourism) از جمله برنامه‌های آینده‌ این مجموعه‌ جذاب عرصه هوا فضا است. هزینه‌ راه‌اندازی این سیستم چیزی حدود ۱۵ میلیون دلار برآورد شده است.

۶٫Spoke  به کار‌گیری هوش مصنوعی برای پشتیبانی

میزان سرمایه‌گذاری: نامشخص

Spoke قرار است یک سرویس اطلاعاتی ایجاد کند که به درخواست‌های پشتیبانی رسیدگی می‌کند. با داشتن چنین سیستمی می‌توانید به‌صورت اتوماتیک به بخش IT تیکت ارسال کنید یا از بخش منابع انسانی سوال بپرسید  Spoke ازسوی یک فرد هندی به نام Jay Sirinvasan راه‌اندازی شده که پیش از این هم شرکت Appurify را تاسیس کرده بود. Appurify چند سال بعد ازسوی گوگل خریداری شد.

۷٫Periscope Data  تبدیل دیتابیس به یک ابزار تجزیه و تحلیل تجاری

میزان سرمایه‌گذاری: ۵/ ۳۴ میلیون دلار

Periscope Data بانک‌های اطلاعاتی عظیم را به ابزار تحلیل کسب و کار تبدیل می‌کند. این شرکت با بیش از ۳۴ میلیون دلار سرمایه شکل گرفت و قصد دارد تا یک راهنمای دیجیتالی و مشاوره‌ خوب تحلیلی برای مدیران باشد. Periscope Data اطلاعات را مانند یک اپلیکیشن از دیتابیس‌ها و سیستم‌های مالی دریافت می‌کند تا شرکت‌ها را از آنچه در تجارتشان می‌گذرد آگاه کند. به‌عنوان مثال با داشتن این سیستم شما می‌توانید به راحتی درک کنید که کدام یک از بخش‌های شرکت درآمد بیشتری نصیب شما می‌کند یا وفادارترین مشتریان را برای شما ایجاد کرده است.

  1. InfluxData مدیریت موج جدید «سری‌های زمانی»

میزان سرمایه‌گذاری: ۸۹/ ۲۴ میلیون دلار

InfluxData  با سرمایه‌ای نزدیک به ۲۵ میلیون دلار راه‌اندازی شده است. این شرکت چیزی به نام «TICK stack» را راه‌اندازی کرده که یک پلت‌فرم متن باز است. این پلت‌فرم داده‌های «time-series» اینترنت اشیا یا همان داده‌هایی که در طول زمان مشخصی اندازه‌گیری می‌شوند را مدیریت می‌کند. این سیستم در حال حاضر در شرکت‌های مطرحی مثل Cisco، eBay، AXA، Solar City  و Telefonica مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به حضور میلیون‌ها سنسور که قرار است به‌عنوان بخشی از اینترنت اشیا (IOT) فعال بشوند، نیاز بزرگی برای مدیریت اطلاعات time-series احساس می‌شود.

  ۹٫QUBOLE  دسترسی ابری سریع به داده‌های بزرگ

میزان سرمایه‌گذاری: ۵۰ میلیون دلار

Qubole  شرکتی است که از سوی تیم مدیریت اطلاعات سابق فیس‌بوک راه‌اندازی شده است. با این سیستم یک فرد متخصص در زمینه‌ داده‌ها می‌تواند اطلاعات ذخیره شده روی سیستم‌های ذخیره‌سازی را در یک چشم بر هم زدن دریافت کند و روی سیستم‌های ابری مثل گوگل و آمازون قرار بدهد و آنها را تجزیه و تحلیل کند.

 ۱۰٫Sisense  تجزیه و تحلیل ابر داده‌ها برای تاجران

میزان سرمایه‌گذاری: ۹۴ میلیون دلار

Sisense  با سرمایه‌ ۹۴ میلیون دلار و با مدیریت امیر اراد راه‌اندازی شده است. آنالیز اطلاعات بزرگ غیر فنی که از منابع مختلف به دست می‌آید، از سوی شرکت سایسنس مدیریت شده و خروجی‌های تحلیل اطلاعاتش را در اختیار مشتریانی در ۵۰ شرکت دنیا تارگت و سامسونگ قرار می‌دهد. سایسنس در حال ایجاد انقلابی در بازار تحلیل کسب و کارهاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>